Od początku lat 70-tych toksyna botulinowa weszła do arsenału leków o niezwykłej efektywności w okulistyce ( w leczeniu zeza ), a następnie w neurologii i leczeniu dystonii ogniskowych i różnych zaburzeń ruchowych. Dziś niemal w każdej specjalności lekarskiej wykorzystuje się korzystne działanie toksyny botulinowej. Ostatnio bardzo spektakularne sukcesy osiągnięto w takich specjalnościach, jak: okulistyka, laryngologia, reumatologia, ortopedia, interna, dermatologia i rehabilitacja.
Szczególnie efektowne okazały się mało inwazyjne zabiegi odmładzania skóry twarzy. W celu zminimalizowania zmarszczek toksyna botulinowa jest stosowana od 1990 roku, w szerokiej gamie zabiegów związanych z estetyką twarzy, w tym w wygładzaniu poziomych linii czołowych, usuwaniu kurzych łapek i linii króliczych (linii rozchodzących się promieniście ku dołowi od nosa), poprawianiu wyglądu okolicy ust, wygładzaniu zmarszczek i zagłębień na policzkach oraz zmarszczek skóry szyi i fałdów nosowo-wargowych.
Iniekcje z toksyny botulinowej w estetyce twarzy są obecnie najczęściej wykonywanym zabiegiem kosmetycznym w Polsce. Dotychczasowe doświadczenia kliniczne i badawcze potwierdzają, że jest to metoda skuteczna i bezpieczna, zarówno w krótkim, jak i odległym czasie.
Sztuka prawidłowego leczenia z użyciem toksyny botulinowej polega na nadaniu pacjentowi lepszego, nie za wszelką cenę jednak młodszego wyglądu.